Kostka Rubika 3×3 – prezent dla matematyka?

Matematyka jest jedną z najbardziej fascynujących nauk na świecie, którą uwielbiają pewne typy osób. Są to typowi ścisłowcy, kochający porządek i rozumiejący pewne sprawy tylko wtedy, gdy coś wynika z czegoś. Na matematyce opiera się większość pozostałych nauk ścisłych i mówi się o niej „królowa nauk” nie bez przyczyny. W matematyce wszystko ma swoją przyczynę, i co ciekawe – okazuje się, że wiele zagadnień można oprzeć na ścisłych matematycznych regułach.

Na przykład klasyczna kostka Rubika 3×3. Nie ma w niej absolutnie żadnej losowości! Oznacza to, że przypadkowo zmieniając ustawienia poszczególnych płaszczyzn prędzej dostaniesz pęcherzy na dłoniach niż ułożysz wszystkie powierzchnie jednakowych kolorów.

Zasady układania kostki Rubika 3×3 są oparte na typowych matematycznych zależnościach – wypadkowej geometrii i statystyki. Ułożyć ją można znając zaledwie 6 algorytmów i potrafiąc je wykorzystać w praktyce. Dla matematyka, który uwielbia zagadki logiczne, kostka Rubika może być fantastycznym pomysłem. Osoba ambitna będzie próbowała samodzielnie pokonać system dopasowując własne algorytmy. Można też spróbować szczęścia ucząc się jej układania na podstawie tutoriali dostępnych w sieci.

Jeśli mamy w rodzinie matematyka – typowy ścisły umysł, który w wolnych chwilach pasjami rozwiązuje nierozwiązywalne zadania, podarujmy mu kostkę Rubika z życzeniami nauczenia się jej układania w jak najmniejszej ilości ruchów!