Kostka Rubika – jaka cena?

Zabawka, wynaleziona w 1974 roku przez Erno Rubika, stała się jedną z najbardziej zagadkowych gier dla ludzi w każdym wieku. Zabawa polegająca jedynie na ułożeniu sześciu kolorów na sześciennej kostce. Brzmi banalnie – jednak takie nie jest. Sam wynalazca pierwszy raz kostkę układał przez miesiąc! Czy są zatem jakieś metody na ułożenie kostki Rubika? Owszem i jest ich coraz więcej!

 

  1. Layer by Layer – czyli metoda dla początkujących. Pomimo, że ułożenie kostki tą metodą jest nieco długie i monotonne, to jednak efekt jest taki, jakiego się oczekuje. Jest to idealny sposób ułożenia kostki na początku zmagań z tą niepozorną zabawką. W skrócie metoda ta polega na ułożeniu na jednym z boków krzyża, następnie ułożenie całej ścianki (na tym krzyżu). Kolejnym krokiem jest ułożenie dwóch środkowych krawędzi i krzyża na dolnej ściance. Końcowy etap to narożniki – i w ten sposób cała kostka zostaje rozpracowana.

 

  1. Metoda Fridrich – najpopularniejsza z metod, którą stosuje się do układania kostki na czas (czyli tak zwany speedcubing). Metoda ta polega na ułożeniu kostki Rubika w czterech etapach. Po pierwsze – krzyż. Po drugie – dwie pierwsze warstwy blisko krzyża. Po trzecie – spodnia ścianka. Po czwarte – cała kostka. Wydaje się być to bardzo proste, jednak na początku sprawia to nieco trudności. Metoda ta jednak pozwala na bardzo szybkie układanie każdej kostki, jeżeli oczywiście dojdzie się już do wprawy.

 

Metod rozwiązania jest jeszcze wiele. Najważniejsze jednak jest to, by samemu próbować. Taka zabawa pomaga rozwijać wyobraźnię i logiczne myślenie. Świetnie rozwija zdolności manualne.

Cena kostki rubika nie jest wysoka – nie trzeba się obawiać, że będzie to droga zabawka. Cena takiej kostki zaczyna się od 5 złotych. Najtańsza opcja jest idealna dla początkujących, którzy chcą nauczyć się układania kostki Rubika.