Ultra plastelina – co to takiego?

Wiele badań wykazuje, że zajęcia plastyczne pozytywnie wpływają na zdolności manualne oraz ogólny rozwój dzieci. Popularną formą nauki poprzez zabawę są prace wykonywane z plasteliny. Do niedawna na rynku dostępny był tylko jeden jej rodzaj. Obecnie producenci oferują plastelinę o różnorodnych właściwościach – jest to tak zwana ultra plastelina.

Co to jest ultra plastelina?

Ultra plasteliną nazywa się masę plastyczną, która tak naprawdę znacznie różni się od tradycyjnej plasteliny – łączy je tak naprawdę tylko nazwa i fakt, że z obu można formować dowolne kształty. Ultra plastelina posiada bowiem szereg dodatkowych właściwości. Należą do nich:

– twardość w momencie, gdy nie jest używana i szybkie zmiękczenie masy pod wpływem ciepła (na przykład ciepła dłoni),
– rozciągliwość,
– elastyczność,
– możliwość odbijania uformowanych kształtów jak piłeczkę kauczukową,
– możliwość kruszenia.

Rodzaje ultra plasteliny

Wyróżnia się kilka rodzajów ultra plasteliny. Jednym z nich jest wersja klasyczna, która nie wykazuje żadnych szczególnych właściwości poza wymienionymi. Wersje wzbogacone to na przykład:

– zmieniająca kolor pod wpływem ciepłej wody lub naturalnego ciepła dłoni,
– świecąca w ciemności,
– krystaliczna, czyli przeźroczysta.

Należy jednak pamiętać, że zarówno zwykła, jak i ultra plastelina nie jest odpowiednia dla najmłodszych dzieci; producenci zalecają jej używanie maluchom powyżej ósmego roku życia.