„I TY MOŻESZ MIEĆ SUPER DZIECKO”

radzi Dorota Zawadzka

Wychowanie dziecka jest najważniejszym i najwdzięczniejszym zadaniem każdego rodzica. Trudności z jakimi spotykają  się rodzice w procesie wychowania, są różne,
w zależności od wieku dziecka, jego płci czy osobowości. Zależą też od tego, jakimi ludźmi są sami rodzice.
            To Was, rodziców, dzieci biorą za wzór. Nie wiedzą one, co jest dobre, a co złe, dopóki im tego nie pokażecie i nie powiecie. Uczą się obserwując Wasze postępowanie. Jest to szczególnie ważne, oznacza bowiem, że cokolwiek mówicie i robicie, będzie miało długotrwały wpływ na Wasze dzieci. Wiedząc o tym, nie zapominajcie, że jesteście tylko ludźmi; popełniacie błędy i nie zawsze panujecie nad sytuacją. Pamiętajcie też, że miłość
i troska potrafią wiele zdziałać. Nigdy nie bagatelizujcie siły miłości.
            Najważniejsze w wychowaniu dzieci są: stabilność, stanowczość i konsekwencja. Czasami rodzice pozwalają na zbyt wiele, zamiast wprowadzać jasne zasady i normy. Stosując reguły i podejmując właściwe decyzje, rodzice są w stanie osiągnąć zaskakująco wiele!
            Często trudno jest odczytać potrzeby własnych dzieci. One z kolei umieją wymyślać absurdalne i niewykonalne zachcianki wyłącznie po to, aby zaobserwować reakcję rodziców, przekonać się, na ile mogą sobie pozwolić i które z życzeń rodzice są w stanie spełnić. Taka próba sił rozgrywa się nieomal w każdej rodzinie. W ten sposób syn lub córka dowiadują się, co jest dozwolone, a co zabronione.
            Czytelny zestaw zakazów i praw sprawia, że dziecko może się bezpiecznie poruszać
w najbliższym otoczeniu. Jeśli wyznaczone przez rodziców granice są stałe – wyraźnie określone i konsekwentnie przestrzegane – zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa
i uczą świata, w którym to dorosły ustala reguły. Jeśli jednak dziecko przejmuje kontrolę nad rodzicami, zostaje zaburzony jego obraz świata. Mały tyran odczuwa niepewność i lęk, jeśli bowiem udało mu się podporządkować rodziców, kto będzie stał na straży jego bezpieczeństwa? Kto go obroni, gdy przyjdzie prawdziwe zagrożenie?

Dbajcie o to, aby w Waszej rodzinie:

• Główną metodą wychowawczą była nagroda
  • Nikt nie stosował przemocy
  • Obowiązywały jasne zasady
  • Wszyscy wzajemnie okazywali sobie szacunek i miłość
  • Dzieci wykonywały prace codzienne i odpowiadały za swoje rzeczy
  • Dzieci nauczyły się odpowiedzialności za czyny i słowa.

DZIECI

DYSCYPLINA

ZABAWA

OBOWIĄZKI DOMOWE

TO, CO NAJWAŻNIEJSZE

Na zakończenie najważniejsze rady:

Kochaj swoje dziecko bezwarunkowo.
Szanuj osobowość dziecka.
Nie dawaj klapsów.
Nie krzycz.
Wyznaczaj precyzyjne reguły i przestrzegaj ich.
Zasady i metody wychowawcze ustalaj wspólnie z partnerem.
Domowe obowiązki sprawiedliwie rozdzielaj między siebie i dzieci.
Szanuj zdanie dziecka.
Nagradzaj tak często, jak to jest możliwe.

I pamiętajcie o najważniejszym: miłość i wzajemny szacunek to podstawowe składniki receptury na udaną i szczęśliwą rodzinę.

Materiał pochodzi z książki:

Dorota Zawadzka „I ty możesz mieć super dziecko, radzi Dorota Zawadzka”
Wydawnictwo W. A. B. ; Warszawa 2008

Cdn...