Smoczki dla dzieci – stosować czy nie?

Wśród akcesoriów dla dzieci na jednym z czołowych miejsc znaleźć można smoczek – jest on wybawieniem dla niejednego rodzica, podczas płaczu dziecka. Nic tak nie uspokoi malucha, jak ulubiony smoczek i dotyk rodzica.

Smoczki dla dzieci – co wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jaki rodzaj smoczków dla dzieci będzie najlepszy trzeba wziąć pod uwagę zarówno materiał, z jakiego jest on wykonany oraz kształt. Najpopularniejsze są smoczki silikonowe o anatomicznym kształcie.

Czy smoczek może powodować wadę zgryzu?

Z łatwością można znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej teorii. Można jednak spokojnie założyć, że stosowanie smoczka z umiarem nie przyniesie maluchowi żadnej szkody. Do jakiego wieku można stosować smoczek? Teoretycznie, im krócej tym lepiej. W momencie, w którym dziecku wykształci się pełne uzębienie, to należy zrezygnować z podawania smoczka.

Jak odpowiednio dbać o smoczek?

Z racji tego, że smoczek ma bezpośredni kontakt z buzią dziecka, to należy zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny. Układ odpornościowy u malucha jest w pełni wykształcony dopiero około szóstego miesiąca życia. Wcześniej nawet z pozoru niegroźne bakterie mogą spowodować u dziecka zatrucie czy biegunkę. Smoczek za każdym razem musi być wyparzony i przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniczku. Pod żadnym pozorem nie można wkładać smoczka do swoich ust – to bardzo niehigieniczne.