Smoczki do butelek dla niemowląt

Od zawsze wiadomo, że pokarm naturalny, bezpośrednio podawany z piersi jest dla noworodka, a później niemowlęcia najlepszym pożywieniem.

Jednak zdarza się, że z jakichś wskazań medycznych lub innych ważnych powodów, taka forma karmienia dziecka jest niemożliwa, więc musi być zastąpiona najlepszym substytutem, jaki do tej pory wymyślono – czyli butelką ze smoczkiem.

 

Rodzaje smoczków

Butelki dla niemowląt muszą być zaopatrzone w odpowiedni smoczek. Powinien być dość twardy, ale jednocześnie sprężysty, zrobiony musi być z kauczuku lub silikonu i mieć dziurkę odpowiedniej wielkości, taką by mleko dość trudno wydostawało się z butelki. Gdy dziurka w smoczku jest zbyt duża, maluch połykając szybko mleko łyka również powietrze, co później jest przyczyną bardzo bolesnej przypadłości, zwanej kolką jelitową.

Bezpieczne smoczki do butelek mogą być różnego kształtu; są wydłużone i bardziej proste lub nieco pękate, krótsze, przypominające brodawkę w piersi kobiecej. Zasadniczo, nie ma znaczenia jaki smoczek zostanie dziecku podany, ponieważ gdy maluch czeka na posiłek nie będzie grymasić, że smoczek ma inny kształt niż w butelce podanej posiłek wcześniej. Jednym słowem, nie ma dowodów, że dziecko przyzwyczaja się do kształtu smoczka.

Kiedy wymieniać smoczki w butelkach?

Wytrzymałość smoczka nie jest określona, ale gdy zaczyna się robić nieco „lepiący” należy natychmiast go zmienić na nowy. Dotyczy to również przegryzienia smoczka przez dziecko. Rosnące ząbki są bardzo ostre, więc z łatwością uszkodzą gumowy smoczek. Większa trwałość charakteryzuje smoczki silikonowe, które mniej reagują na ślinę dziecka i są nieco grubsze, bardziej stabilne.

Generalnie butelki ze smoczkiem powinny być w każdym domu w którym znajduje się niemowlę, nawet gdy jest karmione naturalnie. W butelkach ze smoczkiem bowiem, podaje się również dziecku do picia herbatkę.