Butelki do karmienia – charakterystyka, rodzaje

W dobie silnej konkurencji rynkowej i łatwego dostępu do produktów (w sklepach jest wszystko czego potrzebujemy i nawet więcej), producenci prześcigają się by ze swoim produktem być w rankingu rzeczy top – towarów najchętniej kupowanych. Tyczy się to wszystkich produktów na rynku, w tym także do butelek do karmienia. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego marketu bądź drogerii, by zauważyć jak wiele jest rodzajów butelek. Różnią się one kształtem, wielkością, kolorem, motywem na butelce oraz oczywiście ceną. Młody rodzic może dostać oczopląsu i kompletnego mętliku w głowie zanim wybierze odpowiednią jego zdaniem butelkę do karmienia dla niemowląt. Butelki do karmienia mogą być szklane lub plastikowe.

Szklana butelka była bardzo powszechna w czasach poprzedniego pokolenia. Butelka szklana jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości oraz jest bardziej wytrzymała. Szkło nie zachodzi, nie barwi się, nie odkształca się. Jedyną niedogodnością jest możliwość jej zbicia. Nie poleca się butelek szklanych dla dzieci, które samodzielnie podtrzymują butelkę do picia.

Butelki plastikowe, obecnie bardzo często spotykane. Czołowi producenci akcesoriów dla dzieci produkują głównie butelki z tworzywa. Są one wygodne, lżejsze od szklanych, nie ma ryzyka pobicia ich, na przykład podczas podróży. Jednak należy pamiętać, że plastik nie jest tak trwały jak szkło. Tworzywo zachodzi przy myciu, mętnieje, może się odbarwić a nawet odkształcić. Butelki do karmienia z tworzywa należy co 2-3 wymieniać.

Uwaga. Każde dziecko i każdy rodzic jest inny. Dla jednych butelka szklana jest bardzo trafnym rozwiązaniem, dziecko lubi z niej pić. A dla innych plastikowa butelka będzie odpowiedniejsza, zaś ze szklanej dziecku nie wygodnie pić. Z tego względu każdy rodzic musi metodą prób i błędów dopasować rodzaj butelki do potrzeb maluszka.